Første spadetak på Jarlsbergentreprisen
Det var samferdselsminister Liv Signe Navarsete som fikk ta første spadetak på det som skal bli nytt dobbelt jernbanespor mellom Barkåker og Tønsberg. Dette skjedde mandag 16. mars da anleggsstarten for modernisering av Vestfoldbanen ble markert.
Av Ninette Sjåfjell (17. mars 2009)
Sammen med Reinertsen AS, skal LNS stå for byggingen av nytt dobbeltspor på denne strekningen. Jarlsbergentreprisen, som er navnet på entreprisen, er den første av to grunnentrepriser som starter opp.
LNS og Reinertsen har delt arbeidet på Jarlsbergentreprisen mellom seg. LNS skal drive tunnel, mens Reinertsen har ansvaret for jernbanetraseen ute i dagen.
- Arbeidet på Jarlsbergentreprisen har så vidt startet opp, sier anleggsleder i LNS, Arne Rafdal. - Akkurat nå pågår planlegging av prosjektet og rigging av anlegget, men allerede i slutten av april, starter selve tunneldrivingen.
Rafdal forteller videre at det skal bygges 1,75 kilometer tunnel gjennom Frodeåsen. - Vi starter med et 175 meter bredt tverrslag, og derfra drives tunnelen i begge retninger. Tunnelgjennomslag på Tomsbakken planlegges i juni 2010. I andre ende av tunnelen, mot Frodegaten i Tønsberg sentrum, skjer gjennomslaget påfølgende høst.
Arbeidet skal være avsluttet om to år, i april 2011, avlutter Rafdal.
Offisiell åpning for publikum vil skje samme år.